Kapitola 2. Čo je nové v Debian 8

Obsah

2.1. Podporované architektúry
2.2. Čo je nové v distribúcii?
2.2.1. Disky CD, DVD a BD
2.2.2. Zmeny v pracovnom prostredí GNOME
2.2.3. Nový predvolený init systém (systemd)
2.2.4. Bezpečnosť
2.2.5. MariaDB vedľa MySQL
2.2.6. Aplikácie PHP
2.2.7. Debian Games Blend
2.2.8. Novinky od Debian Med Blend
2.2.9. Novinky od Debian Science Blend
2.2.10. Novinky od Debian Geographical Information Systems (GIS) Blend
2.2.11. Novinky od Java tímu Debianu

Wiki obsahuje ďalšie informácie na túto tému.

2.1. Podporované architektúry

Debianu 8 predstavuje dve nové architektúry:

  • arm64, 64-bitový port pre počítače ARM.

  • ppc64el, 64-bitový little-endian port pre počítače POWER.

Debian jessie oficiálne podporuje nasledovné architektúry:

  • 32-bitové PC („i386“) a 64-bitové PC („amd64“)

  • 64-bitový ARM („arm64“)

  • ARM EABI („armel“)

  • ARMv7 (EABI hard-float ABI, „armhf“)

  • MIPS („mips“ (big-endian) a „mipsel“ (little-endian))

  • PowerPC („powerpc“)

  • 64-bitový little-endian PowerPC („ppc64el“)

  • IBM System z („s390x“)

Tri architektúry, ktoré boli súčasťou systému Debian 7 neboli vydané v jessie.

  • Ako bolo oznámené počas vydania Debianu 7, 32-bitový port s390 je ukončený a nahradil ho s390x.

  • Okrem toho porty IA-64 a Sparc museli byť odstránené z tohto vydania z dôvodu nedostatočnej podpory od vývojárov. Sparc bola podporovaná architektúra v Debiane od 2.1 (1999), zatiaľ čo ia64 bola predstavená v Debian 3.0 (2002).

Finally, the Debian ports to the FreeBSD kernel, kfreebsd-amd64 and kfreebsd-i386, included as technology previews in Debian 6.0 and Debian 7, are not part of this release.

Ďalšie informácie o stave portov a informácie špecifické pre vašu architektúru sa dočítate na stránkach portov Debianu.

2.2. Čo je nové v distribúcii?

Toto nové vydanie Debianu opäť prináša omnoho viac softvéru ako jeho predchodca wheezy; distribúcia obsahuje viac ako 12253 nových balíkov, čo je celkovo viac ako 43512 balíkov. Väčšina softvéru v distribúcii bola aktualizovaná: viac ako 24573 softvérových balíkov (to predstavuje 66 % všetkých balíkov v wheezy). Rovnako bolo z rôznych dôvodov z distribúcie odstránené významné množstvo balíkov (viac ako 5441, 14 % balíkov v wheezy). Neuvidíte žiadne aktualizácie týchto balíkov a v systémoch na správu balíkov budú označené ako „zastaralé“; pozri Oddiel 4.10, “Zastaralé balíky”.

Debian sa znova dodáva s niekoľkými pracovnými prostrediami a aplikáciami. Okrem iných teraz obsahuje pracovné prostredia GNOME 3.14, KDE 4.11, Xfce 4.10 a LXDE.

Kancelárske aplikácie tiež boli aktualizované, vrátane kancelárskych balíkov:

  • LibreOffice je aktualizovaný na 4.3;

  • Calligra je aktualizovaná na 2.8.

  • GNUcash je aktualizovaný na 2.6;

  • GNUmeric je aktualizovaný na 1.12;

  • Abiword je aktualizovaný na 3.0.

Medzi ďalšie aktualizované kancelárske aplikácie patrí Evolution 3.12.

Okrem množstva ďalších obsahuje toto vydanie aj nasledovné aktualizácie softvéru:

BalíkVerzia v 7 (wheezy)Verzia v 8 (jessie)
Apache2.2.222.4.10
DNS server BIND9.89.9
MTA Courier0.680.73
Dia0.97.20.97.3
Predvolený emailový server Exim4.804.84
GNU Compiler Collection ako štandardný kompilátor4.7 na PC, 4.6 inde4.9
knižnica GNU C2.132.19
lighttpd1.4.311.4.35
Obraz linuxového jadraséria 3.2séria 3.16
OpenLDAP2.4.312.4.40
OpenSSH6.0p16.7p1
Perl5.145.20
PHP5.45.6
MTA Postfix2.92.11
PostgreSQL9.19.4
Python 33.23.4
Samba3.64.1

2.2.1. Disky CD, DVD a BD

Oficálna distribúcia Debian sa teraz dodáva na 8 až 9 binárnych DVD alebo 75 až 85 binárnych CD (v závislosti od architektúry) a 10 zdrojových DVD alebo 59 zdrojových CD. Naviac je k dispozícii multi-arch DVD s podmnožinou vydania pre architektúry amd64 a i386 so zdrojovým kódom. Debian je tiež vydaný na obrazoch Blu-ray , po 2 pre architektúry amd64 a i386 alebo jedno so zdrojovým kódom. Z dôvodov veľkosti boli zo zostavení na CD vynechané niektoré veľmi veľké balíky; tieto balíky sa viac hodia na zostavenia DVD a BD, takže tie ich stále obsahujú.

2.2.2. Zmeny v pracovnom prostredí GNOME

Nové pracovné prostredie GNOME vo verzii 3.14 prináša mnoho nových funkcií a vylepšení použiteľnosti.

Dizajn GNOME shell bol aktualizovaný. Oznamovacia oblasť dolu je väčšia, jednoduchšie sa používa a má menšiu tendenciu objaviť sa omylom. Nový systém stavovej oblasti v pravom hornom rohu dáva prístup k všetkým užitočným nastaveniam z jedného miesta.

Šetrič obrazovky bol nahradený „Zamykacou obrazovkou“, ktorá poskytuje zopár funkcií, aj keď je používateľ preč. Napríklad môžete pozastaviť hudbu, zmeniť jas obrazovky a dostávate informácie o nových emailoch - to všetko bez zadania hesla. Stlačením klávesu ESC alebo tým, že začnete písať heslo, opäť vyvoláte prihlasovaciu obrazovku. Správca obrazovky GNOME používa presne rovnaký dizajn z dôvodu zachovania konzistentnosti.

Dizajn niekoľkých aplikácií, medzi ktoré patrí správca súborov Nautilus, textový editor gedit a prehliadač dokumentov evince, je teraz oveľa kompaktnejší, pričom bolo zlúčené záhlavie okna s panelmi nástrojov. To ponecháva viac miesta pre dokumenty, s ktorými používateľ pracuje. Štandardné dialógové okná prešli podobnými zmenami.

Podpora dotykových obrazoviek bola plne integrovaná, vrátane intuitívnych gest na základe pohybu viacerých prstov. GNOME teraz podporuje aj obrazovky s vysokým rozlíšením (HiDPI) a dosahuje najčistejšieho vykresľovania plným využitím drobných pixelov.

GNOME podporuje geolokalizáciu a obsahuje aplikáciu máp a navigácie.

Používateľská dokumentácia je omnoho úplnejšia a obsahuje videonávody pre nových používateľov.

Ďalšie informácie nájdete v Poznámkach k vydaniu GNOME 3.14.

2.2.3. Nový predvolený init systém (systemd)

systemd, pridaný v Debian 7, je teraz predvoleným init systémom. Zabezpečuje pokročilé monitorovanie, protokolovanie a schopnosť správy služieb.

Hoci je určený ako náhrada sysvinit a ako taký používa existujúce SysV init skripty, balík systemd môžete bezpečne nainštalovať popri sysvinit a spustiť pomocou voľby jadra init=/bin/systemd. Balík systemd-sysv poskytuje náhradu /sbin/init.

Ďalšie informácie o tejto téme nájdete na Debian wiki.

2.2.4. Bezpečnosť

Zastaralý protokol SSLv3 bol v tejto verzii deaktivovaný. Mnohé systémové kryptografické knižnice, ako aj servery a klientske aplikácie boli zostavené alebo nakonfigurované bez podpory tohto protokolu.

Linuxové jadro obsahuje bezpečnostný mechanizmus, ktorý zabraňuje mnohým útokom prostredníctvom symbolických odkazov. V linuxovom jadre Debianu je štandardne zapnutý. Chyby súvisiace s /tmp, ktoré vďaka tomuto mechanizmu nie je možné zneužiť, sa nepovažujú chyby zabezpečenia. Ak používate vlastné linuxové jadro, mali by ste ho povoliť pomocou voľby sysctl:

echo 1 > /proc/sys/fs/protected_symlinks

V niektorých zriedkavých prípadoch je nutné ukončiť bezpečnostnú podpora balíka dodávaného vo vydaní Debianu pred koncom podpora celej distribúcie. Jessie poskytuje nový balík (debian-security-support), ktorý v predstihu upozorní na ukončenie podpory balíka. Tiež dokumentuje balíky s obmedzenou bezpečnostnou podporou. Vo všeobecnosti sa odporúča nainštalovať balík debian-security-support na všetky systémy, kde záleží na bezpečnosti.

Pokračujúc v tom, s čím začal už Wheezy, ďalšie balíky boli zostavené s prísnejšími príznakmi kompilátora. Príznak ochrany zásobníka bol zmenený na silnejšiu ochranu príznakom stack-protector-strong. Všimnite si, že prísnejšie príznaky nie sú predvolené v gcc, preto sa pri lokálnom zostavovaní softvéru nepoužijú automaticky.

Nový v tomto vydaní je balík needrestart. Aj je nainštalovaný, vykoná kontrolu po každej aktualizácii pomocou APT. Ak niektoré zo služieb bežiacich v systéme vyžadujú reštart, aby sa prejavili zmeny v aktualizovaných balíkoch, needrestart ponúkne možnosť reštartovania. Odporúča sa nainštalovať ho, aby ste sa sa uistili, že bezpečnostné aktualizácie knižníc sa prejavia v bežiacich službách.

2.2.5. MariaDB vedľa MySQL

Spolu so starším MySQL 5.5, Jessie dodáva novú MariaDB 10.0. Ďalšie informácie nájdete na wiki stránke tímu MySQL Debianu. Debian 9 bude pravdepodobne obsahovať len jeden z nich.

Všimnite si, že podpora MySQL 5.5 od jeho vývojárov skončí v decembri 2018 (a bezpečnostná podpora v Debiane sa tým bude musieť riadiť), zatiaľ čo MariaDB 10.0 bude mať bezpečnostnú podporu svojich vývojárov až do marca 2019.

2.2.6. Aplikácie PHP

Horde Application Framework je k dispozícii v Jessie prostredníctvom balíka php-horde.

2.2.7. Debian Games Blend

Tím Hier Debianu s hrdosťou predstavuje Debianu Games Blend, ktorá sa skladá z 33 metabalíkov, ktoré zjednodušujú proces inštalácie hier v rámci kategórie. Okrem mnohých iných je na výber zo stratégií, simulácií, kartových a programovacích hier. Debian Games tiež ponúka vývojárom rýchly spôsob ako si nainštalovať odporúčaný softvér na vývoj hier v programovacích jazykoch C++, Java, Perl alebo Python 3. Tvorcovia obsahu nájdu užitočné nástroje na tvorbu výtvarných prvkov hier v balíku games-content-dev. Domovská stránka projektu obsahuje snímky obrazovky a ďalšie informácie a ponúka celkový prehľad o všetkých hrách vrátane najlepších hier Debianu.

2.2.8. Novinky od Debian Med Blend

Tím Debian Med opäť výrazne zvýšil nielen počet balíkov v oblasti biológie a medicíny, ale aj ich kvalitu čo sa týka testovania (čas zostavenia balíkov a tiež autopkgtest). Tieto vylepšenia v metabalíkoch Debian Med Blend 2.0 reflektujú dopyt vedcov po spoľahlivom softvéri, aby mohli poskytovať reprodukovateľné výsledky. Na stránkach úloh Debian Med môžete vidieť celú škálu softvéru z oblasti biológie a lekárskeho softvéru z Debianu.

2.2.9. Novinky od Debian Science Blend

Vďaka neustálej práci tímu Debian Science boli pridané do archívu balíkov Debianu nielen nové vedecké aplikácie, ale aj aplikácie pokrývajúce nové oblasti vedy. Na stránkach úloh Debian Science si môžete pozrieť celú škálu vedeckého softvéru v Debiane.

2.2.10. Novinky od Debian Geographical Information Systems (GIS) Blend

Počas vývojového cyklu jessie sa späť do Debianu GIS dostali mnohé zmeny z UbuntuGIS. Vylepšila sa spolupráca s projektami UbuntuGIS a OSGeo-Live, čoho výsledkom sú nové balíky a prispievatelia. Na stránkach úloh Debian GIS uvidíte celú škálu rozsah GIS softvéru v Debiane a ďalšie informácie na domovskej stránke Debian GIS.

2.2.11. Novinky od Java tímu Debianu

Jessie sa dodáva so 799 zdrojovými balíkmi (442 aktualizovaných, +130 nových od Wheezy), ktoré bude udržiavať tím Java. Významné zmeny:

  • OpenJDK 7 je nové predvolený podporované dynamické prostredie Java.

  • OpenJDK 8 bude k dispozícii z jessie-backports.

  • Tomcat 7 a Tomcat 8 sú podporované a Tomcat 6 bol odstránený.

  • Nové vývojárske nástroje vrátane VisualVM, Dynamic Code Evolution VM (openjdk-7-jre-dcevm), Gradle, eclipse-wtp-webtools, closure-compiler a ďalšie.

  • Prítomnosť androidsdk-tools